Chodzenie po rozżarzonych węglach w pytaniach i odpowiedziach

   Dziś postaram się odpowiedzieć na podstawowe pytania z jakimi  spotykam się zarówno podczas zajęć jak i poza nimi. Zachęcam przy tym do dalszego ich zadawania jeśli takie się pojawią.

Czy to jest bezpieczne?
Nie odkryję Ameryki, jeśli powiem, że... ogień parzy :) Warsztaty chodzenia po rozżarzonych węglach, przeprowadzone w sposób niewłaściwy i przez osoby, które nie mają odpowiedniego doświadczenia, mogą być bardzo niebezpieczne. Nasze warsztaty prowadzimy już od kilku lat. W ciągu tego okresu nie mieliśmy przypadku, żeby ktoś uległ poparzeniom i sami nigdy takich objawów nie obserwowaliśmy u siebie. Setki osób przeprowadzonych bezpiecznie przez ścieżkę ognia pozwalają nam powiedzieć z pełną odpowiedzialnością: TAK, TO JEST BEZPIECZNE.
 
Czy jeśli przejdę z Wami po ogniu, będę mógł powtórzyć to samodzielnie w domu lub zorganizować podobne warsztaty dla znajomych?
Pod żadnym pozorem nie róbcie tego sami w domu! Czym innym jest wejść na odpowiednio przygotowaną ścieżkę w charakterze uczestnika a czym innym samemu ją przygotować. Mieliśmy takie przypadki, że ktoś uczestnicząc kolejny raz w naszych warsztatach, po czasie przyznawał się, że próbował samodzielnie to zrobić. Żadna z tych osób nie miała miłych wspomnień. Pamiętaj też o ewentualnej odpowiedzialności za osoby, które chciałbyś zaprosić na swoją ścieżkę!

Czy jest coś, co wyklucza mój udział w warsztatach „chodzenia po ogniu” a nie jest zależne ode mnie?
 Tym co wykluczy Cię z przejścia po ścieżce, będą zapewne uszkodzenia stóp (rany, złamania, zwichnięcia itp.).  Nie ma jasnych i konkretnych przeciwwskazań do Firewalkingu. Pamiętaj jednak, że zawsze to Ty decydujesz, czy jesteś w odpowiedniej kondycji psycho-fizycznej i nikt nie ma prawa Cię do niczego zmuszać.

Czy dzieci mogą samodzielnie przejść po rozżarzonych węglach?
W przypadku niepełnoletnich dzieci zawsze wymagana jest zgoda rodzica lub prawnego opiekuna. Najmłodszym dzieckiem jakie bezpiecznie chodziło po ogniu był chłopiec w wieku 9 lat. Z doświadczenia wiem, że dzieci głęboko przeżywają nasze warsztaty szczególnie, jeśli mogą w nich uczestniczyć z rodzicami. Wspólnie robią wtedy coś wyjątkowego...

Czy nie wpłynie to negatywnie na moje zdrowie?
Chodzenie po rozżarzonych węglach nie wpływa negatywnie na zdrowie. Wręcz przeciwnie. Na naszych stopach zlokalizowane są receptory odpowiedzialne za różne narządy znajdujące się w ciele każdego człowieka. Odpowiednie ich pobudzenie wpływa pozytywnie na samopoczucie oraz wskazuje ewentualne kłopoty zdrowotne. Czasami po kilkukrotnym przejściu, na stopie może pojawić się niewielki pęcherzyk. Należy wtedy odszukać na mapie stopy (dostępnej tutaj) za co odpowiada dany rejon.  Warto wówczas poobserwować się, czy narząd wskazany przez tenże pęcherzyk funkcjonuje prawidłowo.

Czy jest jakaś technika przejścia? Ukryte „triki”?
Przed każdorazowym wejściem uczestników warsztatów na rozgrzaną ścieżkę pokazujemy od strony technicznej jak zrobić to bezpiecznie. Jeśli chodzi o te „ukryte triki”, to nic takiego nie stosujemy. Stóp niczym nie smarujemy, nie nakładamy żadnych podkładek itp. choć takie podejrzenia też kiedyś padały :)

Ile średnio wynosi temperatura węgla po którym się chodzi?
Temperatura nie jest stała i waha się między 650 a 700 stopni Celsjusza.

Jak długo trwa spotkanie z ogniem?
W zależności od ilości osób uczestniczących w warsztatach a tym samym wielkości ogniska, czas jego spalania wynosi około godziny. Samo chodzenie po rozżarzonych węglach trwa zazwyczaj kilkanaście minut do momentu „zadeptania” żaru.

Czy wszędzie można zorganizować warsztaty Firewalkingu?
Niestety nie. Nie można tego zrobić w dwóch miejscach: w kosmosie oraz pod wodą, poza tym nie ma żadnych ograniczeń :)