Jednym z podstawowych efektów chodzenia po rozżarzonych węglach jest wywarcie silnego wrażenia na podświadomości osób uczestniczących w warsztacie. Wrażenie to związane jest przede wszystkim z obaleniem mitów w które człowiek dotychczas wierzył oraz przekroczeniem granic ustalonych przez nasze lęki i obawy. Wszystkie zmiany w życiu jakich dokonujemy, dokładnie z tym się wiążą. Każdy z nas jest niepowtarzalną, wspaniałą istotą, dlatego intuicyjnie czujemy pociąg do niezwykłych rzeczy, wyjątkowych ludzi, osób które inspirują nas do działania i własnego rozwoju.
    Warsztaty firewalkingu powinny być konkretne, tak jak konkretny jest ogień. Przejście po rozżarzonych węglach musi pokazywać bogactwo umysłu ludzkiego oraz jego nieograniczone możliwości. Dzięki odpowiedniej organizacji takiego przedsięwzięcia wskazujemy innym osobom ich potencjał, wewnętrzną siłę, rozwijając tym samym kreatywność i motywację do samodzielnego podejmowania wyzwań. Nigdy nie wmawiamy ludziom, że powinni wyzbyć się swoich lęków, że sami takich nie posiadamy. Każdy przecież czegoś się obawia. Ktoś kiedyś napisał, że odwaga to nie jest brak strachu lecz działanie pomimo jego obecności. Tym właśnie jest prawdziwy firewalking. Wewnętrzną mobilizacją i dosłownym „zadeptaniem” swoich ograniczeń.
    Jako specjaliści terapii uzależnień bardzo często wykorzystujemy potencjał chodzenia po ogniu aby motywować ludzi do zmiany i podejmowania wyzwań. Urozmaicenie procesu terapii jest jednak niewielkim wycinkiem możliwości jakie dają warsztaty. Osoby zajmujące się pomocą innym, wielokrotnie zgłaszają nam swoje pomysły wplecenia firewalkingu w swoje działania. Trudno się nie zgodzić, że przejście przez rozżarzoną ścieżkę jest niewątpliwym atutem w zapleczu umiejętności coacha, terapeuty czy wychowawcy. Wyjście poza utarte schematy oraz wiara w siebie o których przecież tyle mówimy naszym klientom tutaj nabiera dosłownego znaczenia. Sposobów wykorzystania osobistego sukcesu, przekonania, że każdego z nas stać na wiele więcej niż wydawało się nam dotychczas jest przecież mnóstwo. Który z nich wybierzemy zależy tylko od nas.